20 kwietnia 2020

Ekrany dotykowe w Centrum Nauki Leonarda da Vinci

Centrum Nauki Leonardo da Vinci to jednostka, która popularyzuje nowoczesną naukę poprzez zabawę i współczesną technologię. Prezentowana na miejscu wystawa, do której wykorzystano interaktywną technologię dotykową, przedstawia czynności życiowe człowieka, które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Specjalnie na wystawę, firma Videofonika opracowała wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych.

To, co najciekawsze w Centrum Leonardo da Vinci to fakt, że wszystkie eksperymenty naukowe można przeprowadzić samemu, do czego służą bardzo ciekawe i interaktywne eksponaty, zmieniające proces zdobywania wiedzy w prawdziwą zabawę. Atrakcji jest wiele i tak np. kręcąc się na karuzeli Koło Fizyka można poznać działanie siły odśrodkowej, uderzając w Dzwony Rurowe zrozumieć zjawisko fali stojącej, a wprawiając w ruch kule na Kołysce Newtona zrozumieć zasady zachowania pędu i energii. Stanowiska interaktywne jak Harfa Świetlna, Koło Chomika, Wir Wodny, Wielka Dmuchawa, Lejek Grawitacyjny, Komnata Amesa czy Telegraf Akustyczny sprawiają, że specjalistyczna wiedza prezentowana jest w sposób przystępny. Warto dodać, że opisane urządzenia to tylko część z atrakcji.

Charakterystyka zlecenia
Zadaniem firmy Videofonika było wykonanie 9 sztuk obudów do monitorów dotykowych oraz dostawa szkła tylnoprojekcyjnego. Firma wykonała oraz dostarczyła 9 sztuk zabudów do monitorów dotykowych w rozmiarach 22”-42”, zgodnie z dostarczonym projektem architektonicznym zamawiającego. Projekt obudów przewidywał prosty dostęp serwisowy do sprzętu wewnątrz nich, co nie sprawiło żadnego problemu firmowym specjalistom od zabudowy stolarskiej. Dotatkowo, firma przygotowała niestandardowej wielkości szkło o grubości 8,3 mm oraz zalaminowała na niej folię do projekcji wstecznej.

Nauka przez zabawę
Wyjątkowo łatwe korzystanie z ekranu dotykowego powoduje, że z użytkowaniem eksponatów za pomocą sprzętu wykorzystującego dotykowe rozwiązania technologiczne nie ma problemu nawet małe dziecko. To jeden z bardziej przekonujących faktów dotyczących uczenia się za pomocą interaktywnych technologii dotykowych. Tego rodzaju rozwiązania mogą być interesujące i dostarczać nie tylko wiedzy, ale i rozrywki. Co więcej, obecnie na rynku dostępnych jest wiele ciekawych aplikacji, które urozmaicają naszą naukę oraz dają o wiele więcej możliwości niż tradycyjne metody prezentacji wiedzy i eksponatów. Do zalet zastosowania takich urządzeń można zaliczyć fakt, że odwiedzający placówkę są bardziej skoncentrowani i zmotywowani do przyswajania wiedzy oraz bardziej zaangażowani; wizytujący są bardziej kreatywni, przez co podnosi się poziom zapamiętywania i logicznego myślenia. Nawet bardziej „wycofani” goście chętniej wchodzą w interakcję z interaktywnymi eksponatami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *